Самонесучі ізольовані дроти (СІП). Достоїнства і недоліки

Однією з сучасних вимог, що пред'являються

 до будівництва нових та реконструкції старих повітряних ліній електропередачі (ПЛ). є застосування самонесучих ізольованих дротів. СІП - це скручені в джгут ізольовані дроти по одному на кожну з трьох фаз і один нейтральний провід, що несе. Скрутка жил має правий напрямок. За потреби в джгут додається один або два ізольовані алюмінієві дроти для освітлення громадських місць (перетин 16 або 25 мм).

Самонесучі ізольовані дроти в системах електропостачання застосовуються вже більше 10 років і протяжність розподільчих мереж 0,4х10 кв із застосуванням СІП становить тисячі кілометрів. Накопичений за роки досвід експлуатації показує безперечні переваги ізольованих проводів перед неізольованими (марки А і АС).

Розглянемо плюси та мінуси застосування проводів СІП. Чим же СІП - скручені в джгут ізольовані дроти з ізоляцією зі світлостабілізованого поліетилену, перевершує традиційно застосовані голі дроти марок А і АС?
1. Висока надійність у забезпеченні електричної енергії.
2. Різке зниження (до 80%) експлуатаційних витрат, спричинене високою надійністю та безперебійністю енергозабезпечення споживачів, а також відсутністю необхідності у широких просіках для прокладання ВЛІ у лісових масивах та розчищення просік у процес експлуатації лінії.
3. Відсутність або незначне обростання ожеледицею та мокрим снігом ізольованої поверхні проводів. Це пояснюється тим, що ПЕ є не полярним діелектриком і він не утворює ні електричних, ні хімічних зв'язків з речовиною, що контактує з ним, на відміну, наприклад, від ПВХ. Кабельники добре знають цю особливість ПЕ. Наприклад, при спробах маркувати ізольований ПЕ виріб краплеструменевим способом фарба легко відтирається, на відміну, від ПВХ, і потрібна спеціальна ел. статична обробка поверхні ПЕ для утримання фарби. Саме тому мокрий сніг легко стікає з круглої поверхні ізольованих ПЕ проводів. У проводах марки А і АС мокрий сніг може утримуватися в канавках між дротом, що є першопричиною обростання.
4. Зменшення витрат на монтаж ВЛІ, пов'язане з вирубуванням більш вузької просіки в лісовій місцевості, можливістю вести монтаж проводів фасадами будівель в умовах міської забудови, застосуванням більш коротких опор, відсутністю ізоляторів та дорогих траверс (для ВЛІ-0,4 кВ).
5. Зниження енерговтрат у лінії через зменшення більш ніж утричі реактивного опору ізольованих дротів порівняно з неізольованими.
6. Простота монтажних робіт, можливість підключення нових абонентів під напругою, без відключення інших від енергопостачання та як наслідок скорочення термінів ремонту та монтажу.
7. Значне зниження несанкціонованих підключень до лінії та випадків вандалізму та крадіжки.
8. Поліпшення загальної естетики у міських умовах та значне зниження випадків ураження електрострумом при монтажі, ремонті та експлуатації лінії.
9. Можливість прокладання СІП фасадами будівель, а також спільної підвіски з проводами низької, високої напруги, лініями зв'язку, що дає істотну економію на опорах.
Серед безлічі безумовних переваг СІП можна виділити для об'єктивності і деякі недоліки:
Незначне збільшення вартості (не більше 1,2) ізольованих дротів порівняно з традиційними неізольованими проводами А та АС.
Поки що недостатня готовність вітчизняних енергосистем до переходу на ізольовані повітряні лінії, пов'язана з відсутністю інформації, нормативної документації, інструменту та підготовленого персоналу.


21 05.12.2022