Реле контролю напруги
Реле контролю напруги (РКН) застосовуються для захисту електроприладів у випадках надто високої або низької напруги мережі.
Існують ще пристрої, які можуть виконати подібну функцію, такі як блок безперебійного живлення та стабілізатор напруги. Але вони також вимагають захисту від перепадів напруги. І тому перед ними бажано встановлювати реле контролю напруги. Так як дуже збільшилися навантаження електричної мережі, якщо порівнювати з радянськими часами, коли ці мережі проектувалися, а обладнання електропостачання ніхто не змінював, напруга в мережі стала вкрай нестабільною. Воно може змінюватися як у більшу, так і меншу сторону. Ще через зношеність проводів, якими подається електрика в будинки або квартири, існує ще одна загроза - відгорання нульового проводу. Чим це небезпечно? При відгоранні нульового дроту йде занадто великий перекіс по фазах, і, як наслідок, в одних напруга падає до 50В, а в інших піднімається до 400В. Ну а так, як практично вся техніка, що знаходиться у нас в будинках, розрахована на напругу 220В, при великих коливаннях напруги вона виходить з ладу. І, на жаль, такі ситуації вже не рідкість.
Цікавий факт: побутові РКН виготовляються лише у країнах СНД та в Китаї, у західних країнах виготовляються та використовуються лише промислові. Але якщо у вас напруга відхилена від норми постійно, наприклад постійно 190В, або постійно 255В, то реле контролю напруги не врятує вашу техніку. Особливо чутлива до характеристик мережі техніка з двигунами та компресорами – холодильник, кондиціонер, пральна машинка, пилосос тощо. У таких випадках необхідно замислитись про встановлення стабілізатора напруги.
Реле контролю напруги працює таким чином: виставляється верхня та нижня межа допустимої напруги і, якщо напруга мережі виходить за цю межу, РКН відключає живлення. Після того, як напруга знову увійде в норму і стабілізується, починається звіт часу затримки, який також можна виставити. Після закінчення часу затримки РКН знову подає живлення електроприлади. РКН можна поділити на чотири види.
РКН, що використовуються для одного приладу. Як можна побачити на зображенні воно схоже на звичайний блок живлення, але з індикацією величини напруги. Так як цей вид РКН має малу вартість (приблизно 3 - 5 $), і якість, і надійність залишають бажати кращого.
РКН для кількох приладів. Такий вид РКН має вигляд звичайного подовжувача чи мережевого фільтра. Ці РКН коштують не набагато дорожче, ніж для одного приладу, і за якістю ні чим не краще.
РКН для монтування електричних щитках. Такі РКН відрізняються більшою потужністю та можливістю підключення всього обладнання, що знаходиться у квартирі чи будинку.
Трифазне реле контролю напруги використовують у промислових цілях, встановлюється захисту трифазного устаткування, де має значення як величина напруги, а й рівномірність за всіма трьом фазам. Такі РКН не рекомендовано встановлювати в побутових приміщеннях, де використовується однофазна навантаження, оскільки в такій мережі неможлива підтримка однакової напруги по всіх трьох фазах. У таких випадках доцільніше буде встановити три однофазні РКН, і якщо по одній з фаз напруга вийде за норму і РКН відключить живлення, на двох інших воно залишиться. +І нарешті, як вибрати реле контролю напруги? При виборі РКН має значення кілька факторів, такі як:
- максимальна потужність, яку через себе може пропустити РКН. Це означає, що якщо ви підключите обладнання загальною потужністю, що перевищує максимально допустиму потужність РКН, воно згорить. Так як стандартний договір з Міськмережею передбачає максимально споживану потужність однієї квартири 6,5 кВт, а вступний автомат на квартиру ставиться 25 А, то РКН рекомендується встановлювати потужністю 32 А або 40 А (на 20 - 30% потужність РКН повинна перевищувати потужність вступного автомата );
- максимальне напруження, у якому РКН не виходить з ладу. При відгоранні загального нульового дроту напруга в мережі може перевищувати лінійну напругу (напруга між двома фазами, яка за стандартами в нашій країні має бути 380 В). Тому якщо взяти РКН з максимально допустимою напругою 380 В може згоріти саме РКН і при цьому не відключити харчування на квартиру. До того ж згорить вся включена техніка в квартирі. Отже краще звернути на це увагу і взяти РКН з максимально допустимим значенням напруги 400 В;
- фірма виробника. Не варто брати РКН китайського виробництва, але навіть українські та російські РКН поводяться по-різному, одні працюють довго і надійно, а інші, такої ж моделі та виробника, стають непридатними буквально через рік без жодних причин;
- точність показань напруги. Якщо є можливість, при покупці РКН, бажано переконатися, що показання на циферблаті РКН і напруга мережі приблизно однакові. Якщо у вас немає при собі вольтметра, можна застосувати невигадливий спосіб, жоден продавець не відмовить підключити та продемонструвати працездатність кількох РКН, і якщо на них буде однакове значення, то можна сміливо купувати.