Як правильно вибрати ПЗВ

Пристрій захисного відключення (ПЗВ) - комутаційний апарат або сукупність елементів, які при досягненні (перевищенні) диференціальним струмом заданого значення за певних умов експлуатації повинні викликати розмикання контактів. 

Існує велика кількість різних ПЗВ, що відрізняються за своїми технічними характеристиками, призначенням, функціональністю. У цій статті ми розглянемо основні правила, яких слід дотримуватись при виборі ПЗВ. 

1. Сумарна величина струму витоку мережі з урахуванням приєднаних стаціонарних та переносних електроприймачів у нормальному режимі роботи не повинна перевищувати 1/3 номінального струму ПЗВ. За відсутності даних про струми витоку електроприймачів її слід приймати з розрахунку 0,3 мА на 1А струму навантаження, а струм витоку мережі – з розрахунку 10 мкА на 1 метр довжини різного провідника.

2. Рекомендується використовувати ПЗВ, при спрацьовуванні яких відбувається відключення всіх робочих провідників, у тому числі й нульового, при цьому наявність захисту від надструму в нульовому полюсі не потрібна.

3. У зоні дії ПЗВ нульовий робочий провідник не повинен мати з'єднань із заземленими елементами та нульовим захисним провідником.

4. ПЗВ повинне зберігати працездатність та характеристики при короткочасних (до п'яти секунд) провалах напруги до 50% від номінальної. Режим виникає при коротких замикання на час спрацьовування АВР.

5. У всіх випадках застосування ПЗВ повинно забезпечувати надійну комутацію ланцюгів навантаження з урахуванням можливих перевантажень.

6. За наявності розчеплювачів ПЗВ випускаються як такими, що мають, так і не мають захисту від надструму. Переважно повинні використовуватися ПЗВ, що представляють єдиний апарат з автоматичним вимикачем, що забезпечує захист від надструму.

7. У житлових будинках, як правило, повинні застосовуватися ПЗВ типу "А", які реагують не тільки на змінні, але і на пульсуючі струми ушкоджень. Джерелом пульсуючого струму є, наприклад, пральні машини з регуляторами швидкості, джерела світла, що регулюються, телевізори, відеомагнітофони, персональні комп'ютери та ін.

8. ПЗВ, як правило, слід встановлювати в групових мережах, що живлять штепсельні розетки, встановлення ПЗВ у лініях, що живлять стаціонарно встановлене обладнання та світильники, а також у загальнобудинкових освітлювальних мережах, як правило, не потрібно.

9. Для сантехкабін, ванних та душових рекомендується встановлювати ПЗВ з величиною струму спрацьовування до 10 мА, якщо на них виділено окрему лінію; в інших випадках (наприклад, при використанні однієї лінії для сантехкабіни, кухні та коридору) допускається використовувати ПЗВ з номінальним струмом до 30 мА.

10. ПЗВ має відповідати вимогам підключення. Особливу увагу слід звертати при використанні проводів та кабелів з алюмінієвими жилами (багато імпортних ПЗВ допускають підключення лише мідних проводів). 

Що потрібно враховувати при виборі ПЗВ

Насамперед слід визначитися з вимогами захисту: чи існує необхідність захисту від прямих і непрямих контактів, необхідність захисту від перевантаження або короткого замикання. 

Для захисту від непрямих контактів можливе використання диференціальних пристроїв із чутливістю: 30 мА, 100 мА, 300 мА, 500 мА, 1 А (чутливість визначається опором заземлення). 

Номінальний струм ПЗВ (40, 63 А) вибирають залежно від величини навантаження. (Примітка. У разі додаткового захисту від прямих контактів використовуються диференціальні пристрої чутливістю 30 мА або 10 мА).

При виборі ПЗВ слід враховувати як робочі експлуатаційні параметри пристроїв, так і характеристики, що визначають їхню якість і надійність. Робочі параметри ПЗВ - номінальна напруга, номінальний струм, номінальний відключає диференціальний струм (уставка по струму витоку) вибираються на основі технічних даних проектованої електроустановки. Їх вибір зазвичай не становить великої складності.

Номінальний умовний струм короткого замикання Inc - характеристика, що визначає надійність та міцність пристрою, якість виконання його механізму та електричних з'єднань. Іноді цей параметр називають "стійкість до струмів короткого замикання".

Стандартом для ПЗВ встановлено мінімально допустиме значення Inc, що дорівнює 3 кА.

Слід зауважити, що в європейських країнах не допускаються до експлуатації ПЗВ з Inc, меншим ніж 6 кА. У якісних ПЗВ цей показник дорівнює 10 кА і навіть 15 кА.
На лицьовій панелі пристроїв цей показник вказується символом: наприклад, Inc = 10 000 А або відповідними цифрами в прямокутнику.

Комутаційна здатність ПЗВ - Im, згідно з вимогами норм, має бути не менше десятикратного значення номінального струму, або 500 А (береться більше значення).
Якісні пристрої мають, як правило, набагато більшу комутаційну здатність - 1000, 1500 А. Це означає, що такі пристрої надійніші, і в аварійних режимах, наприклад при короткому замиканні на землю, ПЗВ, випереджаючи автоматичний вимикач, гарантовано здійснить відключення.


21 05.12.2022